Названо основні обмеження продажу земель с/г призначення

Згідно заявлених норм, обмеження ослабнуть вже через 3 роки, проте, наразі, власники ділянок і фермери висловлюють активне незадоволення законодавчою базою. Так, у країні закінчилися 19 років дії земельного мораторію: Верховна Рада дозволила виставляти на продаж землі сільськогосподарського призначення. Вже з липня цього року купувати землю зможуть виключно фізичні особи. При цьому землі державної і комунальної […]

Згідно заявлених норм, обмеження ослабнуть вже через 3 роки, проте, наразі, власники ділянок і фермери висловлюють активне незадоволення законодавчою базою.

Так, у країні закінчилися 19 років дії земельного мораторію: Верховна Рада дозволила виставляти на продаж землі сільськогосподарського призначення. Вже з липня цього року купувати землю зможуть виключно фізичні особи. При цьому землі державної і комунальної власності продаватися не будуть. А ось вирішувати, чи допускати до ринку іноземців, українці будуть на референдумі, але громадяни інших країн не зможуть купити землю у межах 50 кілометрів від держкордону України.

Крім іншого, прийнятий закон передбачає, що сільгоспземлю не можна буде продавати дешевше, ніж її нормативну грошову оцінку. Як і ринкова вартість, вона залежатиме від місця розташування ділянки та родючості грунту. Наприклад, в 40 кілометрах від столиці гектар, згідно з такою оцінкою Госгеокадастра, коштує трохи більше 26 тисяч гривень.

Приблизно стільки ж – 1000 доларів за гектар – за нормативною оцінкою коштує і земля пайовиків Київської області. Наразі, більшість із них укладають угоду із орендарями, за що отримують, згідно договору близько 20 тис грн на рік.

Земля родюча та приносить користі більше, ніж ті гроші. Вигідніше здавати в оренду, ніж продати пай. Ринок землі має бути, проте не такий дикий, який хочуть зробити. Нормальної оцінки землі немає, щоб можна дітям квартиру, або щоб можна було взяти кредит під заставу, щоб самим працювати на цій землі, – розповідають селяни.

Є і такі орендодавці, котрі подають позови до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), аби отримати право продати свій пай. Є приклади виграшних справ.

ЄСПЛ розглянув справу і прийняв рішення, що були порушені конституційні права розпоряджатися своєю власність. Суд зобов’язав державу Україна в законодавчому порядку вирішити цю проблему, – наголошують фермери.

Проте, рішення передувало прийняттю закону України, і наразі, власники сільськогосподарських паїв не задовольняються вартістю, яку пропонують.

Все ж скасування земельного мораторію стурбувало деяких підприємців – адже тепер землі, котрі знаходяться в оренді, можуть бути викуплені  конкурентами.

Цей закон, у першу чергу, захищає інтереси не дрібних і середніх аграріїв, а інтереси великих холдингів, які за цей час швиденько підберуть собі так сказати партнерів, швидко зможуть скупити усі землі, які зараз у користуванні у дрібних, і середніх підприємств. Закон не захищає від спекулянта. Тільки буде відкритий ринок – він туди запустить руку і почне скуповувати землю, – висловлюють побоювання підприємці.

Можна припустити, що з 2024 року ціни почнуть стрімко зростати, коли ліміт землі в одні руки збільшиться з 100 га до 10 тисяч га, а купувати зможуть не тільки фізичні, але і юридичні особи, тобто підприємства, – прогнозують експерти.

Тим часом, у профільному міністерстві вже мають уявлення, як це все позначиться на вітчизняній економіці.

Може бути продано на рік максимум до 10% – від 1 млн до 1,5 млн га, що може дозволити залучити близько 50 млрд гривень. Найбільший економічний ефект буде з 2024 року, коли буде можливість участі юросіб і буде піднято ліміт до 10 тис га. Тоді чекаємо, що протягом п’яти років буде додатково ефект для ВВП – з 1% в перший рік до 3% в п’ятий рік, – заявив заступник міністра економіки Тарас Висоцький.

У Кабміні впевнені, що скасування мораторію дозволить фермерам та селянам, котрі самі обробляють ділянки, брати кредити на розвиток господарств під заставу землі. Мовляв, це пожвавить економіку і підніме сільське господарство. Правда, фермери відповідають, що вже і так набрали позик. Хлібороби хвилюються, що нові кредити просто не потягнуть, а заставна земля може залишитися у банків і піти з молотка за відверто заниженою вартістю.

Проте, поки це все у майбутньому. А зараз головний бонус для уряду від скасування мораторію – обіцяний транш МВФ, адже відкриття ринку було одним із ключових умов надання допомоги.

Фахівці агросектору також вважають прийняття закону кроком у правильному напрямку. Тому селяни повинні вільно розпоряджатися своєю власністю. Але констатують: реально ринок землі запрацює не раніше 2024-го.

Як такого ринку, починаючи з цього року не буде, тому і кількість землі, яка буде винесена на продаж, буде незначною. Під такі умови не зайде іноземний інвестор, і не будуть гроші вкладати наші інвестори. Та і власники паїв, розуміючи що ціна буде невисокою – 1000-1500 дол. у залежності від регіону, самі не продаватимуть, чекаючи що після 2024 року з’явиться попит на землю і можна буде продати пізніше за значно вищу вартість, – пояснюють експерти.

Вигоду від впровадження ринку зараз отримають, перш за все, громадяни із великими заощадженнями, котрі будуть скуповувати наділи, аби потім вигідно їх перепродати. За кілька років ціна може вирости вдвічі або навіть втричі. На другому місці – селяни-пайовики. Продавати їм зараз невигідно, втім орендні ставки, за прогнозами експертів, будуть рости пропорційно вартості землі. І на третьому – великі гравці ринку, агрохолдинги, які скуповуватимуть землі, як тільки отримають таке право.

 

Віктор Івченко спеціально для “Вінниці Кримінальної”

Додавайтеся до Facebook та Telegram: