Секрети педофілів: як захистити свою дитину?

Близько 2000 статевих злочинів було скоєно проти українських дітей протягом 2014-2020 рр. Але реальні цифри значно вищі. Більшість жертв педофілів не може отримати захист у поліції. Перепоною стає замовчування. Саме табуйованість теми сексу та нав’язана сором’язливість дозволяють педофілам продовжувати свою злочинну справу. Хто ж посягає на дітей? Як розпізнавати цих зловмисників? Як захистити свою дитину? […]

Близько 2000 статевих злочинів було скоєно проти українських дітей протягом 2014-2020 рр. Але реальні цифри значно вищі.

Більшість жертв педофілів не може отримати захист у поліції. Перепоною стає замовчування. Саме табуйованість теми сексу та нав’язана сором’язливість дозволяють педофілам продовжувати свою злочинну справу. Хто ж посягає на дітей? Як розпізнавати цих зловмисників? Як захистити свою дитину?

 

У фортеці мовчання. Жертви та злочинці

У лютому 2021-го року під варту потрапив жмеринський педофіл. Слідство встановило, що протягом червня-серпня 2020-го року його жертвами стало 11 дітей. Вік потерпілих 12-14 років.

Вінниця, злочин, педофілія

Зловмисник запрошував підлітків до дому та демонстрував порнофільми. Потім чоловік розбещував жертву. Крім цього він виготовляв і розповсюджував порнопродукцію.

Правоохоронці виявили у житлі злочинця електронні носії з порнографією та дитячий одяг.

Вінниця, злочин, педофілія

Жмеринському педофілу загрожує 8 років позбавлення волі.

У листопаді 2019-го року австралійські правоохоронці спіймали вінницького педофіла. Поліціянти з далекого материка повідомили українським колегам про ймовірність злочину. Його фігурантом виявився працівник Військового Комісаріату Вінниччини.

Протягом 2012-2014 рр. чоловік розбещував свою 10-річну доньку. Педофіл знімав відео, які продавав на порносайтах. Батько демонстрував статеві органи дівчинки, торкався до них та імітував статевий акт.

Більш шокуючий інцидент був зафіксований у вересні того ж 2019-го року. 32- річного Артема Кондратюка сусіди вважали зразковим батьком.

Вінниця, злочин, педофілія

Чоловік мешкав у вінницькій багатоповерхівці разом з дружиною та двома її дітьми: 3-річною дівчинкою та 5-річним хлопчиком. Але матір рідко бувала вдома та вела маргінальний спосіб життя. Тож, у 2017-му році Артем позбавив дружину батьківських прав і всиновив дітей. Тільки найближчі сусіди знали, що відбувається за стінами тієї квартири…

Жінка, що жила знизу, часто чула несамовиті крики. Сусідка напроти помічала на дівчинці синці. За її словами, діти ходили голодними та вона їх деколи підгодовувала. Часто батько замикав малечу у квартирі та не лишав їй їжі.

Про ці факти небайдужі громадяни повідомляли у соціальну службу. Але там всі звинувачення заперечували. За словами посадовців, Артем Кондратюк є зразковим батьком, якому треба поставити пам’ятник. Прикро, що не вточнили де…

Як виявилося, у квартирі героя-опікуна панує суцільна антисанітарія. Діти сплять на підлозі, щоправда, на матрацах. Але не це найстрашніше.

Вінниця, злочин, педофілія Вінниця, злочин, педофілія

Сусіди заявили на Артема до поліції. Для виявлення факту злочину правоохоронці встановили камери таємного спостереження. Те, що зафіксували прилади, шокувало поліціянтів.

Артем бив 3-річну дівчинку по голові та душив її. Крім того, чоловік давав дітям алкоголь, після чого знімав з ними порно.

Фото та відео він продавав через мобільні додатки.

Правоохоронці виявили у «зразкового батька» великий архів порнопродукції з різними дітьми. З’ясувалося, що зловмисник шукав у Інтернеті самотніх матусь. Він пропонував їм обмін дитячим порно. Чимало жінок погоджувалося на таку пропозицію. Одній зі спільниць, 21-річній киянці, Артем запропонував напоїти алкоголем її 2-річного сина та разом знятися у відео. Жінка погодилась, але втілити задум вони не встигли.

Цікаво, що раніше Артем публікував оголошення, в якому пропонував оренду кімнати самотній жінці з малою дитиною. При цьому, разом з педофілом мешкає його брат. Причетність родича до злочинної діяльності невідома.

Цікаво, що у 2016-му році Артема Кондратюка притягували до відповідальності за розповсюдження порнопродукції. Але тоді цей факт лишився недоведеним.

На період слідства Артема помістили у СІЗО в одиночну камеру. Там чоловік наклав на себе руки. Педофіл повісився на простирадлі.

Проти працівників соцслужб порушено справу за фактом службової недбалості.

Діти, якими опікувався Артем Кондратюк, потрапили до інтернату. Вони чекають на всиновлення.

 

Як розпізнати педофіла?

Вчені поки достеменно не знають причини, через які доросла людина прагне статевої близькості з дитиною. Одна з версій — незначні відхилення у розвитку мозку на ембріональному етапі. Як результат — гормональний дисбаланс. Схильності до педофілії можуть проявлятися згодом, під впливом певних факторів, таких, як посттравматичний синдром.

Педофілами також можуть стати особи, які в дитинстві були жертвами насильства, у тому числі сексуального. Люди з психічними захворюваннями можуть бути схильними до педофілії. Зокрема це характерно для осіб з розумовим відставанням. Їх приваблюють діти, оскільки вони самі ідентифікують себе, як дітей.

Щоправда, серед викритих педофілів менше 20% людей з психічними відхиленнями. Приблизно 25% злочинців здійснювали сексуальний акт з неповнолітнім у стані сильного афекту. Тривожним і важливим є той факт, що переважна більшість педофілів є людьми з близького оточення дитини. Менше 20% з них — це родичі. У більшості випадків статевий злочин проти неповнолітніх здійснювали вихователі, вчителі, друзі родичів і сусіди.

Педофіл старається бути якомога ближче до дітей. Тож не дивно, що вони обирають відповідні професії.

Слід зазначити, що серед таких злочинців є не тільки чоловіки, хоча саме вони складають основну кількість.

Певних рис і манер, за якими можна виявити педофіла, на жаль, нема.

 

Потенційна жертва: як її знаходять?

Є й хороша новина: далеко не всі діти можуть стати жертвами насильства. Об’єкт розбещення зловмисник обирає за низкою факторів.

Схилити до сексуальних дій і примусити про це мовчати можна тих неповнолітніх, які не мають гарних довірливих стосунків з батьками. Такі діти потребують емоційної підтримки від дорослих, відчуття захищеності та спокою. Крім того, вони мають гостру потребу у позитивній оцінці, яку надто рідко отримують від батьків. Це є чи не найголовнішим гачком педофілів.

Яскравим прикладом слугує розбещення через Інтернет. Зафіксовано чимало випадків, коли злочинець примушував дітей робити еротичні знімки або відео. Взамін жертва отримувала похвалу та лайки.

Холодні стосунки з батьками роблять дитину самотньою. Це також грає на руку зловмиснику. Часто через інтернет порушники діють руками дітей. З майбутньою жертвою вони спілкуються через фейковий акаунт псевдодитини чи підлітка. Інколи для вербування залучаються інші неповнолітні.

Особливо вразливими є дівчатка віком 13-14 років. Вони вже хочуть романтики, але ще не мають досвіду стосунків. Необізнаність дозволяє педофілу легко обманути дівчину.

Віртуалізація світу робить самотніх людей легшою здобиччю для зловмисників. Наймолодшою з відомих віртуальних жертв педофіла стала 3-річна дитина.

 

Ефективний самозахист: чому навчити дитину?

За словами психологів, діти також мають статеві інстинкти. Саме тому на Заході сексуальною освітою займаються ще у дитячих садках. Безумовно, ніхто їх не навчає за Камасутрою. Головна мета предмету — пояснити фізичні особливості людей різних статей та етику поведінки. Але розуміння суті статевих відносин недостатньо для захисту дитини від розбещувачів.

Найголовніше, що треба робити — дати відчуття приватності. Зазвичай українські батьки самі зневажають особистий простір дитини. Вони легко переступають рамки приватності свого чада. В результаті змалечку складається враження, що дорослим людям так можна поводитись.

Щоб дитина могла відстояти себе, у неї має бути відчуття власності. Аби виробити це, батькам необхідно:

 • Забезпечити дитину особистим простором (бажано власною кімнатою);
 • Ніколи не заходьте в дитячу кімнату без стуку;
 • Ніколи не входьте у ванну, коли там знаходиться дитина;
 • Не беріть її речі без дозволу;
 • Навчайте, що речі дитини належать тільки їй;
 • Не дозволяйте іншим людям брати речі своєї дитини без її дозволу;
 • Поясніть дитині, що нікому не можна торкатися до неї без її дозволу;
 • Іншим людям не можна торкатися її інтимних частин тіла;
 • Нікому не можна цілувати без дозволу;
 • Не можна цілувати в губи чи облизувати тіло;
 • Не можна демонструвати свої статеві органи;
 • Тільки лікар у присутності батьків може дивитися на оголене тіло дитини;
 • Інші люди не мають права демонструвати свої статеві органи або просити торкнутися їх;
 • Якщо друг щось робить попри твоє бажання — він не є другом;
 • Секрети від батьків становлять небезпеку для тебе.

Найголовніше — мати гарні відносини з дитиною. Для цього необхідно поважати її та її потреби, постійно спілкуватися з нею та щодня гратися. Дитина має відчувати вашу підтримку. Вона не повинна боятися ділитися своїми переживаннями. Дитина має відчувати, що батьки завжди любитимуть і допомагатимуть їй. Тоді вона не матиме секретів і скоріш за все не стане жертвою злочину.

Але що ж робити, якщо педофіл з’явився на горизонті? Щоб уникнути неприємностей, треба діяти наступним чином:

 • Якщо ти відкриваєш двері під’їзду та у нього хоче зайти інша людина, її слід пропустити першою;
 • Якщо окрім тебе на ліфт чекає ще хтось — виходь з під’їзду. Зловмисник може легко заштовхати жертву в ліфт;
 • Не заходь до ліфта навіть зі знайомими сусідами. Пам’ятай: педофілом може бути людина з близького оточення;
 • Якщо злочинець напав на сходах — кричи щосили!

Важливо пам’ятати, правопорушники не люблять розголосу. Переважна більшість педофілів не вчиняє злочинів, побоюючись публічності. Тому не можна замовчувати інцидент, який з вами стався. У цьому випадку сором’язливість грає проти вас. Щоб відчистити свою гідність, треба постаратися встановити правосуддя.

Крім того, батькам необхідно бути уважнішими до дітей. Різкі перепади настрою, сум чи депресивність є насторожуючими ознаками. Не лишайте свою дитину наодинці з проблемами. Батьки потрібні, щоб допомагати й оберігати! Навіть якщо статевий злочин здійснив родич — він мусить за це відповісти перед законом. Інтереси дитини — головне для батьків.

 

Юлія Мостова спеціально для “Вінниці Кримінальної”

Додавайтеся до Facebook та Telegram: