Небезпечна гострота: чим небезпечний хуліган з ножем та як уникнути небезпеки
Коли на вас нападають, це агресія. А коли атакують з ножем? Це – страх. Так вважали древні мудреці. Що керує нашими співвітчизниками, коли вони застосовують ніж проти односельчан? Це намагалася з’ясувати поліція Вінницької області. На літньому майданчику Стоїть у селі Красносілка Бершадського району Вінницької області продуктовий магазинчик. Стоїть то й стоїть. Чи багато, чи […]
Коли на вас нападають, це агресія. А коли атакують з ножем? Це – страх. Так вважали древні мудреці. Що керує нашими співвітчизниками, коли вони застосовують ніж проти односельчан? Це намагалася з’ясувати поліція Вінницької області.
На літньому майданчику
Стоїть у селі Красносілка Бершадського району Вінницької області продуктовий магазинчик. Стоїть то й стоїть. Чи багато, чи мало таких по Україні? У невеличких населених пунктах магазинчики не те що у великих містах, – зайти, купити й вийти. У такому селі як Красносілка магазин відіграє роль платформи для зустрічей місцевої громади, бо частіше односельці пересікаються саме коли йдуть за покупками. На інший кінець села не вельми й хочеться іти, а от до магазину – регулярно. Підкупивши харчів та інших, необхідних у господарстві, товарів, хочеться й обговорити новини села. Що і зробили троє красносельців. Сиділи собі на літньому майданчику та неквапом обговорювали життя громади. Був полудень, сонечко світило, та ще й неділя, – жити та радіти.
Тому вони спокійно почали розмову з четвертим красносельцем, що підійшов до чесної компанії. Привітався, присів поряд, напевне, хотів своє слово сказати не ті хвилюючі теми, котрі обговорювати трійко односельчан.
Гостра розмова
Подальші події описано у скупих рядках поліцейського протоколу. За ним, четвертий красноселець несподівано атакував одного зі співрозмовників, причому відразу штрикнув ножем. Інший з компанії спробував зупинити «ріака» та відібрати ніж, але й собі дістав ножове поранення. Після чого «потрошитель» кинув ножа й накивав п’ятами.
Утім, далеко втекти не встиг, поліція затримала його та знайшла ніж, котрий у таких руках виявився настільки небезпечним. Різака від пояснень категорично відмовився. А двом потерпілим непереливки. Одного, щоправда, тільки зачепило, рану перев’язали та й відпустили додому. А от іншого госпіталізували до хірургічного відділення місцевої лякарні.
Ми можемо припустити, що або «різак» був не сповна розуму, або мав мотив. На користь останньої версії – ніж. Чи завжди ви, йдучи до магазину, мажте у кишені ножа? Напевне, ні Навіть якщо припустити, що зловмисник тягав ножа для самозахисту, то кого йому боятися – білий день надворі? Ніж складений і міг би бути просто для того, щоб врізати лози чи якихось польових трав, словом, для господарчих потреб. Але, якби він був у складеному вигляді у кишені різаки, то його співрозмовники би мали час на втечу або іншу реакцію, доки він би розкладав свою зброю. Значить, ніж був розкладений вже у кишені, а чолов’яга мав умисел. Чи бажав він поцілити конкретно когось із компанії на літньому майданчику, чи порізав їх через якесь негарне слово чи вираз на свою адресу, наразі невідомо, Але якщо вони підпустили його до себе, то напевне не чекали такого завершення літньої недільної розмови.
Розум проти леза
Оскільки ситуації непоодинокі, ми зібрали поради фахівців, котрі, можливо, врятують вам здоров’я і життя.
- Зберігати спокій. Коли людина виймає ніж та погрожує вам, це означає, що:
- вона хоче вивести вас з емоційної рівноваги,
- вона хоче дістати перемогу у словесній борні.
Поступіться на словах. Це збереже вам життя. Погоджуйтеся з усім, якщо мова йде лише про суперечку. Якщо хтось показав вам ніж і змушує щось робити, тягніть час та прокручуйте усі можливі варіанти. І лише коли іншого виходу немає, починайте виконувати накази того, хто атакує.
- Втікайте! Якщо є куди, біжіть якомога швидше. Біля першого-ліпшого об’єкта, де є люди, голосно попросіть про допомогу.
- Жодного контакту! Не зустрічайтесь поглядом з людиною, котра вам погрожує ножем. Якщо доводиться розмовляти з ним, намагайтеся зберігати спокій та відстороненість бодай у голосі. Не дивіться прямо в очі правопорушнику – це лише накаляє агресію.
- Якщо вас декілька (як у випадку в с. Красносілки), не обманюйтесь кількісною перевагою. Краще втекти, не провокувати, уникати конфліктів, не наполягати на своєму.
- Тримати дистанцію. Якщо є така можливість, не підпускати людину з ножем достатньо близько для атаки. До слова, експерти дають і таку пораду: якщо неможливо втекти або тримати дистанцію, краще скоротити її. Це зменшить силу ножового удару, адже злочинець буде інстинктивно замахуватися слабше.
- А як бути, коли, як у Красносілці, ніж у кишені й ніхто, за попередніми даними, не очікував нападу? Якщо немає неприязні, загальна порада – бути чемними та доброзичливими. Особливо уникати конфліктів та суперечок з людьми вибухового характеру, емоційними або тими, про яких відомо, що хворіють.
Судячи з коментаря під дописом про ножове поранення, людина з ножем могла мати психічні розлади. «Потрібно ізолювати таких примурків, він поранив дорослих, а поруч ходять багато беззахисних дітей», – написала Надія Федоришина. Відомо, що на підозрюваного чекає судово-психіатрична експертиза. Якщо виявиться, що зловмисник сповна розуму, віг відповідатиме за ч. 4 ст. 296 Кримінального кодексу України «Хуліганство»,за якою може потрапити за грати на термін до 7 років.
Галина Касіч спеціально для “Вінниці Кримінальної”