Шахрайство в Інтернеті: Три схеми, за якими вас можуть спіймати на гачок.

В період пандемії коронавірусу переважна більшість українців перебуває вдома у вимушених відпустках або працюючи дистанційно. Наразі така ситуація склалася у більшості країн усього світу. Дехто шукає роботу чи тимчасовий підробіток через Інтернет, з огляду на те, що більшість закладів та установ зачинені на невизначений час і невідомо коли поновлять свою роботу у штатному режимі. Не […]

В період пандемії коронавірусу переважна більшість українців перебуває вдома у вимушених відпустках або працюючи дистанційно. Наразі така ситуація склалася у більшості країн усього світу.

Дехто шукає роботу чи тимчасовий підробіток через Інтернет, з огляду на те, що більшість закладів та установ зачинені на невизначений час і невідомо коли поновлять свою роботу у штатному режимі. Не дивно, що з’явилось багато бажаючих «нагріти руки» на цій ситуації.

Шахраї якісно маскуються, видаючи себе за класичні компанії, що пропонують дистанційну роботу або підробіток з оплатою трохи або значно вищою за середню по ринку. Але при цьому розставляють пастки, в які можуть потрапити і, на жаль, часто потрапляють довірливі недосвідчені громадяни, втрачаючи свої кошти, час та віру в людей.

Ми провели власне журналістське розслідування, щоб виявити такі шахрайські схеми та розставлені інтернет-зловмисниками пастки, щоб проінформувати та попередити якомога більше вінничан і всіх українців про них. Попереджений – означає озброєний!

Отже, пропонуємо ознайомитись з трьома схемами, які часто можна зустріти на сайтах працевлаштування, olx чи навіть біржах фрілансу, що мають вигляд звичайних пропозицій роботи, але є небезпечними для ваших грошей та нервів.

 

Схема перша. Вакансія адміністратора з працевлаштування робітників за кордоном.

У пошуках роботи на сайтах працевлаштування вам часто може трапитись вакансія (чи її багаточисельні варіації), про яку піде мова далі. На перший погляд стандартна посада і обов’язки для дистанційного режиму роботи може мати назву «адміністратор по роботі з клієнтами». Існують також варіації назви –«менеджер» чи «керівник», щоб додати посаді ваги у очах потенційного кандидата.

Щодо обов’язків, то це щось середнє між оператором контакт-центру та аккаунт-менеджером – оброблення потоку заявок на працевлаштування робітників та спеціалістів робітничих професій за кордоном та вхідних викликів від кандидатів, надання відповідей російською мовою на усі їх запитання.

Компанія навіть надає скрипт з переліком усіх можливих запитань та відповідей на них. Серед країн для працевлаштування робітників частіше фігурують Польща, Чехія чи Німеччина. Там працюють багато наших, тому це не викликає подиву чи підозри і сприймається апріорі з довірою. Коли ведеш діалог з такою компанією в месенджері, здається що все справжнє: і компанія, і посада, і функціональні обов’язки.

Представник компанії навіть робить акцент на певній соціальній місії фірми, буцімто «ми даємо шанс нашим співгромадянам на краще майбутнє», щоб піднести важливість роботи у ваших очах та поліпшити лояльність до компанії. Існує навіть такий собі план продажу (так би мовити kpi), який треба виконувати щоденно.

Зарплата на місяць у розмірі від 20 000 грн. Якщо план не буде виконаний, то менше. Також у діалозі максимально створюється враження, що надається важливий сервіс, до того ж декларується серйозність намірів компанії з розширення географії надання послуг. Основний текст з  вимогами та умовами співпраці надсилається через месенджер.

Можна побачити, що з ним ретельно попрацювали, тож доволі легко запевнити, що кандидат має справу з серйозною компанією. В подальшому цей текст копіпаститься кожному новому кандидату, тому роботи з чергою бажаючих не так багато і «конвеєр» може працювати доволі швидко.

Щодо оплати за послуги запевняють, що роблять переказ на карту Приватбанку. Монобанк та інші установи – не в пріоритеті, хоча був запит на альтернативні варіанти отримання винагороди за послуги. При цьому немає навіть мови про укладання угоди дистанційно (наприклад, з використанням такого ресурсу, як paperless) та завіряння її з обох сторін електронно-цифровим підписом, що є стандартною практикою навіть для українського фрілансу. Це перше, що починає викликати підозру.

Для достовірності зловмисники навіть надсилають приклади вакансій робітничих професій (їх можна знайти на будь-якому спеціалізованому сайті), які видають за власні вакансії. І щоб остаточно запевнити у справжності компанії, на завершення надсилають скрипти розмови з потенційним клієнтом – кандидатом на таку бажану та високооплачувану роботу за кордоном.

А от далі розмова починає розвиватися в досить цікавому руслі. Зловмисник просить зареєструватись на ресурсі localbitcoinsі пройти верифікацію аккаунта (підтвердження особи). Це відома біржа купівлі-продажу криптовалют без посередників, що функціонує практично у всіх країнах.

На запитання навіщо це потрібно, можна почути шаблонні, але досить плутані відповіді, які далекі від логіки для досвідченого фрілансера, що знайомий з криптовалютами не з підручників по економіці. Спочатку зловмисник пробує переконати, що це «вимога компанії». Потім просить змінити пароль на той, що він надасть, і запевняє, що це «проста формальність» (нічого собі!), а ресурс використовується для компенсації витрат на відрядження людям (яким?), що перебувають за кордоном.

Це повна нісенітниця, тому що гаманці на біржі localbitcoins використовуються лише для зберігання та купівлі криптовалют. І наостанок задіюють спробу запевнити, що аккаунти своїх працівників компанія вимушено використовує через перевищення якихось певних лімітів, що теж розраховано на повних простаків.

А коли на таке прохання відповісти негативно, «представник компанії» зникає з ефіру і більше на контакт не йде. Стає зрозумілим, що реальною метою цього діалогу було не бажання закрити вакансію адміністратора по роботі з клієнтами, а шахрайське заволодіння веріфікованим аккаунтом на біржі localbitcoins, який можна доволі дорого перепродати на чорному ринку або проводити з нього шахрайські операції на біржі (звісно, відповідальність за ці оборудки ляже на особу, що вказала свої персональні та паспортні дані під час реєстрації аккаунта).

Отже, редакція «Вінниця Кримінальна» просить усіх своїх читачів у жодному разі не розголошувати свої паролі до будь-яких аккаунтів (до банківських програм, електронних гаманців тощо) і не надавати їх третім особам за жодних обставин. Усе це буде спрямоване проти вас і матиме негативні наслідки. Будьте дуже уважні у діалозі з потенційним роботодавцем! Його не повинно цікавити нічого, окрім вашого резюме, досвіду роботи та професійних якостей.

 

Схема друга. Опитування за винагороду.

Ця схема зустрічається як на сайтах з працевлаштування, так і на біржах фрілансу, таких як Kabanchik.ua. Місцева компанія (зазвичай для статусності на сайті зазначено, що вона є філіалом солідної закордонної агенції з Німеччини, Австрії чи бідь-якої країни Західної Європи) проводить опитування в певному регіоні і за це готова платити реальні гроші (перераховує їх на вашу картку) як винагороду за витрачений час.

Треба зазначити, що на ринку України існують такі компанії і вони дійсно сплачують за проходження опитувань, але кошти перераховують не на картку, а на номер мобільного телефону. Суми реальної винагороди не такі й значні – від 10 до 40 гривень. А прийом банківських карток потребує глибинної адаптації сайту, підключення платіжного сервісу від інтернет-еквайєра, купівлі сертифіката шифрування (SSL/TLS), створення додаткових елементів захисту від взламування тощо, тому прийом карток – це штука не така і дешева, щоб на неї витрачатись регіональному сервісу опитувань.

Отже, ви зустрічаєте «вакансію» для тих, хто бажає заробити на проходженні опитувань з зазначеною доволі солідною сумою винагороди, яка значно перевищує ринкову. Іноді зловмисники створюють цілу серію оголошень, щоб охопити якомога більшу аудиторію.

В оголошенні запевняють у миттєвій оплаті на банківську картку після проходження реєстрації та першого опитування і надають посилання на сайт (URL). Після переходу можна побачити досить вражаючий дизайн, перелік сертифікатів та регалій для притуплення уваги і посилення впевненості у швидкому та легкому заробітку.

Після короткої реєстрації (інколи зловмисники не переймаються навіть і цим) відкривається сторінка з проханням зазначити реквізити платіжної картки начебто для миттєвого зарахування винагороди. Оце і є пастка такої схеми. Після введення даних картки (номера, дати закінчення терміну дії та коду CVV2/CVC2) процедура реєстрації не завершується, а сайт ніби зависає. Звісно, ніякого опитування ви не побачите після цього.

Щоб перевірити цей факт, наш журналіст спеціально прив’язав віртуальну карту, на якій було декілька гривень для тесту. Через кілька хвилин після цього картку верифікували у Яндекс.Деньги, він же Yandex.Money(знову російський слід, як і у першій схемі), і спробували списати з неї кошти в інтернет-магазині Aliexpress.

               

Але через те, що сума була більша за наявну, банк скасував операцію. Якщо б баланс рахунку виявився достатнім, зловмисник стовідсотково списав би кошти на власні потреби. І ця схема є типовим прикладом фішингового веб-сайту для крадіжки реквізитів платіжних карток. Тому редакція «Вінниця Кримінальна» рекомендує ретельно перевіряти сайти і не залишати платіжні реквізити на ресурсах, що навіть викликають довіру, але створені нещодавно під невідомим брендом.

 

Схема третя. Перегляд відео-контенту за винагороду.

Третя схема дуже схожа на попередню. Єдина відмінність – цього разу винагороду пропонують на за проходження опитувань, а за перегляд відео. Так, так, саме за перегляд!

Ну дійсно, пропозиція розрахована на максимально широку аудиторію, тому що практично кожен зараз дивиться телебачення, переглядає кінофільми в онлайн-кінотеатрах, відео на стрімінгових ресурсах, в youtube чи через IPTV-сервіси. Тому спокуса пристати на цю пропозицію непереборна для кожного.

   

За цією схемою також гарантують швидкі виплати на картку та солідний гонорар за перегляд відео-контенту.

За таку можливість зловмисники просять заплатити за «надання доступу» до фантастично щедрого сайту скромну ціну – якихось 50 чи 100 грн. Зазвичай після оплати співрозмовник пропадає з ефіру або надає посилання на фейковий сайт, що лише збирає дані карток, як і у випадку з опитуваннями.

Таким чином, шахраї вбивають одразу двох зайців. Тому прохання до наших читачів – не приставати на такі пропозиції, не вводити дані платіжних карток і не переказувати навіть мізерну суму за «доступ» до таких сайтів. Наразі жоден веб-сайт у світі не сплачує за перегляд відео. Якщо такий ресурс з’явиться, ми одразу вас про це повідомимо. Це жарт, звичайно.

У майбутньому ми продовжимо інформувати наших читачів про схожі шахрайські схеми, щоб у вінницькому регіоні та по всій Україні було більше фінансово та інформаційно свідомих громадян, які не нададуть шахраям жодного шансу збагатитись на злочинних схемах серед інтернет-користувачів.

Додавайтеся до Facebook та Telegram: