Різдво і смерть: чому найсвітліше свято плямують кров’ю
Новорічні та різдвяні свята одні з найсвітліших у році. На жаль, у кожної світлої події є темна сторона, яка стала особливо відчутною для окремих вінничан. Ніж замість зірки Вечір перед Різдвом Христовим 6 січня січня ми звикли зустрічати у родині, з друзями, щоб розділити радість від знаменної події – появи зірки у небі, свідчення […]
Новорічні та різдвяні свята одні з найсвітліших у році. На жаль, у кожної світлої події є темна сторона, яка стала особливо відчутною для окремих вінничан.
Ніж замість зірки
Вечір перед Різдвом Христовим 6 січня січня ми звикли зустрічати у родині, з друзями, щоб розділити радість від знаменної події – появи зірки у небі, свідчення народження Спасителя. У селі Журавне (Хмільницький район) на квартирі однієї жінки теж зібралася приязна компанія. Дванадцяти страв на столі не було, але тарілки та, головне, чарки порожніми не стояли.
Зібралися жінки-подруги, відзначили свято. Але одна з них сказала щось аж таке, що господарка квартири вдарила її кулаком по обличчю. Кулак виявився у господині тяжким, бо жертва від одного удару впала на підлогу. Утім, оскаженілій жінці цього виявилося замало – хазяйка вхопила ножа і кілька разів проштрикнула гості шию. Ці поранення, як пізніше виявиться, і стали смертельними.
Жертва померла. А господиня й не помітила! Тільки на ранок 7 січня поліція отримала повідомлення про мертву жінку на квартирі у селі Журавне. Хазяйка квартири описала свої дії так:
Бачу, лежить (на кухні). Я думала, вона п’яна. А вона мертва!
У скоєному власниця помешкання зізнаватися не спішила. Більше нічого, мовляв, не знає і не пам’ятає. Аби встановити істину, співробітники поліції обійшли усі квартири (у двоповерховому багатоквартирному будинку їх небагато) та поспілкувалися з іншими учасниками святкової вечері. Від них і дізналися подробиці, котрі вказували на власницю квартири. Коли копи знайшли кухонний ніж, плями крові на підлозі, заплямований одяг, жінка зізналася у скоєному.
За офіційними даними, убивці «світить» до 15 років за гратами (умисне вбивство).
Але це ще не фінал, бо запитання залишаються. Підозрюваній у вбивстві 33 роки, загиблій – 49 років. Відомо, що вони були сусідками по будинку. Отже, добре знали одна одну. Логічно припустити, що раптовий конфлікт такої сили, коли переходять до бійки, міг спалахнути через майнові або особисті причини. Себто, або через гроші, або через чоловіків. Навряд чи, коли б обидві жінки знали про такі обставини, вони б пішли в одну компанію.
Отже, підставою для зіткнення могла стати інформація, озвучена кимось з інших учасників святкового застілля. І тут виникає запитання: чому вони (судячи за кількістю часок, за столом було 5 людей) не розборонили жінок? Не викликали «Швидку», тій, котра впала від удару на підлогу? У них був час, аби перехопити господиню, коли та озброїлася ножем. Зрештою, відразу викликати поліцію.
Натомість, за словами підозрюваної, вони розійшлися, а вона нічого не пам’ятає. То чи не добив жертву хтось інший, а господиня, намагаючись приховати тіло, покриває цю людину? Щоб різонути людину по шиї, треба мати, прямо скажемо не жіночий характер.
Хоча б такий, як у «героя» іншої трагічної пригоди.
«Я прийду і все буде добре»
5 січня був робочий день. Одна вінничанка поверталася додому майже поночі, близько 10-їгодини вечора. Йшла собі сходами, аж бачить – лежить жінка. Біля неї плями крові. Звісно, вінничанка негайно звернулася до поліції.
Слідчі швидко зясували: загиблій 42 роки, вона винаймала квартиру у будинку, а сама з Вінницького району. Далі оперативники завітали до тієї квартири, де жертва винаймала житлоплощу. І побачили чоловіка, котрий поночі чомусь мив підлогу. Чому – встановили швидко: змивав криваві плями на підлозі (на стіні пляму замити не встиг). «Чистюлею» виявився 28-річний знайомий загиблої. Копи встановили, що саме виніс мертве тіло та посадовив на сходовій клітині.
Сталося все банально: прийшов до неї у гості, поїли-випили-закусили-сварка. Через конфлікт чолов’яга буцімто побив, а потім задушив господиню.
Але підозрюваний свою провину не визнавав:
Вона сказала, що прийде до мене і все буде добре. Може, у магазин пішла?
Звісно, і причину вбивства не пояснив.
Знову ж таки, питання залишаються. Чому він не втік, адже самотужки витяг тіло на сходову клітину, отже, знав, – жінка мертва? Чому не викликав «Швидку», можливо, її ще можна було порятувати? Чому не пояснює причин трагедії – може, їх і не було? Підозрюваному, якщо його провину доведуть, теж «світить» до 15 років позбавлення волі за умисне убивство.
Дитина під ножем
Якщо конфлікт, під час якого дорослі хапаються за ножа або застосовують кулаки, між дорослими можна якось пояснити особистими мотивами, то що коїться між дорослими та дітьми?
Що не поділили 5 січня у Гайсині дорослий чоловік та 17-річний підліток, залишається лише припускати. А факти ось які. 22-річний гайсинець та 17-річний підліток біля воріт своїх осель хильнули алкоголю. Слово за слово, спалахнула сварка. Старший витяг ножа і розпоров молодшому стегно, а далі пішов собі спокійненько додому. Згодом вийшов повітрям свіжим подихати, аж бачить – хлопець лежить біля його воріт, непритомний на у калюжі крові. Довелося-таки викликати медиків, але запізно: лікарі не змогли врятувати підлітку життя, він помер у кареті «Швидкої» від банальної крововтрати. Примітний момент: завдавши поранення, старший гайчичанин дбайливо заховав ножа у дрова, аби ніхто не знайшов. Відомо, що він примітна особа: раніше нібито «мінував» громадські будівлі та був замішаний у крадіжці. Нині може отримати до 10 років ув’язнення за умисне завдання тяжких тілесних ушкоджень.
Під повідомленням про цей злочин у соцмережах з’явилися цікаві коментарі. Наприклад, Яна Модіна запитує, чому поліція мовчить «про другого потерпілого і що сьогодні вже той, хто це скоїв, ходить по вулицях міста, бо його випустили?»
Друга користувачка, начебто мати загиблого хлопця, стверджує, що інша жертва молодика вижила, але у його матері не приймають заяву.
Дехто жаліє і підозрюваного, мовляв, скалічив собі життя. Інші закликають до самосуду або обурюються, чому підозрюваного у пограбуванні банкомата «закрили» до СІЗО у самих плавках, а підозрюваного у вбивстві відпустили до суду.
Наступного дня сталася ще одна пригода з підлітком. Цього разу 20-річний молодик, мешканець обласного центру, у Вінниці посперечався із 17-річним знайомим та пригрозив йому пістолетом. Той звернувся до поліції, «пістолетника» затримали. Але цікаві коментарі під повідомленням про цей випадок у соцмережах. Николай Станкевич пише: «А что, угроза была реальной??? Если так, то сами полицейские своим поведением создают угрозу для граждан!».
Причини убивств: розслабленість і потаємне
Світлі свята не монтуються з убивствами, але сталося те, що сталося. На щастя, це виключення. Але чому саме тоді, коли нас закликають до найсвітліших почуттів?
Причин декілька.
- В усіх випадках приводом для того, аби одній зі сторін взяти за ніж чи пустити у хід кулаки, став раптовий конфлікт. Отже, маємо справу з перебільшеною, м’яко кажучи, реакцією на дошкульні слова,образу або просто несподівану інформацію. Особливо боляче дізнаватися або чути про таке перед святами або під час свят. Тому і реакція гостріша.
- Ми не виключаємо і зумисних убивств, замаскованих під випадковості. Якби хитрий та цинічний злочинець хотів приховати своє криваве діяння, він би обрав саме передсвяткову метушню та застілля, коли і пильність знижується, і ніхто не чекає ножа у горло.
- Випадках з підлітками, можливо, молодики хильнули зайвого або опинилися під незвичним впливом великих доз алкоголю, що і зумовило зухвалість обох сторін. Далі вмикається агресія, у хід ідуть усі засоби. У тому числі, зброя. Алкоголь, до слова, вживали учасники всіх описаних випадків.
- Передсвяткова метушня, втома, не виключено, порівняння між яскравими «картинками» по ТБ, як святкують, та менш яскравими реаліями. У жодному з описаних нами випадків не поставало грошове питання. Отже, жертви і злочинці були, якщо і не мільйонерами, то й не жебраками.
В усіх випадках учасники втрачали контроль над собою. У тому числі, через зіставлення понять «свято», «відпочинок» і «вседозволеність». Вберегтися від таких осіб можна єдиним способом – самим не втрачати контролю над власними почуттями та емоціями.
Галина Касіч спеціально для “Вінниці Кримінальної”