Суди масово відміняють штрафи за паркування у недозволених місцях
Згідно офіційних даних, одне із порушень ПДР має найвищий відсоток скасування у судових органах – відповідальність за стоянку у заборонених місцях. Це пов’язують зі специфікою даного порушення і труднощами у зборі доказів. Тому це призводить до того, що автомобілісти часто уникають штрафу за дане правопорушення. Недотримання правил стоянки передбачає штраф у розмірі 255 грн. Якщо […]
Згідно офіційних даних, одне із порушень ПДР має найвищий відсоток скасування у судових органах – відповідальність за стоянку у заборонених місцях. Це пов’язують зі специфікою даного порушення і труднощами у зборі доказів. Тому це призводить до того, що автомобілісти часто уникають штрафу за дане правопорушення.
Недотримання правил стоянки передбачає штраф у розмірі 255 грн. Якщо транспортний засіб перешкоджає руху інших ТЗ, то розмір штрафу збільшиться вдвічі і становитиме 510 грн.
Заборона на стоянку ТЗ означає дорожній знак 3,35 «Стоянка заборонена». У ПДР вказується, що під поняттям стоянка мається на увазі припинення руху транспортного засобу на більше, ніж 5 хвилин із причин, не пов’язаних із завантаженням/розвантаженням або посадкою/висадкою пасажирів.
Варто нагадати, що у департаменті енергетики, транспорту та зв’язку вінницької міської ради створено відділ паркування, інспектори якого мають відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і яким надано право розглядати справи про адміністративні правопорушення, передбачені КУпАП.
У разі виявлення порушення інспектор з паркування має право на місці, без участі особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, виносити постанову за порушення правил зупинки/стоянки транспортних засобів. У разі сплати 50 відсотків розміру штрафу протягом 10 банківських днів з дня набрання законної сили постановою, така постанова вважається виконаною.
Постанова також вважається виконаною у разі сплати штрафу за повідомленням, залишеним на лобовому склі транспортного засобу, у тому числі шляхом сплати 50 відсотків розміру штрафу протягом 10 банківських днів з дня вчинення відповідного правопорушення. У разі несплати штрафу протягом 30 днів з дня набрання законної сили постановою така постанова підлягає примусовому виконанню.
Щоб притягнути водія до адміністративної відповідальності, інспектор патрульної поліції повинен надати докази, що підтверджують тривалість стоянки понад 5 хвилин. Для цього він зобов’язаний зняти на службовий відеореєстратор відео з порушенням. Його тривалість повинна бути більше 5 хвилин. При цьому на відео не повинно бути моментів із пасажирами або навантаженням/вивантаженням з авто, інакше суд виправдає водія, так як немає складу адміністративного порушення.
Часто поліцейські інспектори не дотримуються вимог щодо доказової бази. До постанови зазвичай додаються фото або відео, тривалістю менше 5 хвилин, що робить неможливим підтвердження факту порушення. У такому випадку суд звільняє автомобіліста від відповідальності.
Ще більше труднощів викликає необхідність довести, що стоянка не викликана посадкою/висадкою пасажирів або завантаженням/розвантаженням вантажу.
Судові органи майже у всіх випадках скасовують штраф через те, що інспектор патрульної поліції не надав доказів п’ятихвилинної зупинки, як це передбачають Правила дорожнього руху. Або надав докази зупинки понад 5 хвилин, але не зміг підтвердити, що автомобіліст при цьому не здійснював посадки/висадки пасажирів або не проводив завантаження/розвантаження вантажу. Саме з цієї причини суд робить висновок про недостатню доказову базу і звільняє власника транспортного засобу від адміністративної відповідальності.
Відтак, специфіка правової природа даного порушення і складність збору доказової бази інспекторами патрульної поліції дає усі підстави, щоб уникнути відповідальності за порушення ПДР.