В Геокадастрі заявили про майбутню реорганізацію

У Держгеокадастрі заявили, що мають намір протягом двох місяців реорганізувати свої обласні управління. Це означає, що головні управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру в областях і місті Київ незабаром будуть ліквідовані. Замість існуючих управлінь будуть створені територіальні структурні підрозділи апарату Держгеокадастру. Це дозволить заощадити відомству близько 500 млн грн, а чисельність […]

У Держгеокадастрі заявили, що мають намір протягом двох місяців реорганізувати свої обласні управління. Це означає, що головні управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру в областях і місті Київ незабаром будуть ліквідовані.

Замість існуючих управлінь будуть створені територіальні структурні підрозділи апарату Держгеокадастру. Це дозволить заощадити відомству близько 500 млн грн, а чисельність працівників скоротити на 60% – до 4 тис. чоловік.

Вивільнені кошти будуть направлені на “оцифровку” країни, оптимізацію реєстрів і повноцінний запуск Національної інфраструктури геопросторових даних.

Це буде одна із найбільших реорганізацій в історії незалежної України, зазначають чиновники.

Потрібно розуміти, що реорганізація може відбуватися різними способами, кажуть юристи.

Іноді для держоргану просто змінюють назву, але по суті його функціонал не сильно змінюється. Тобто важливо точно знати яким чином буде відбуватися реорганізація. Чи точно буде це зроблено шляхом ліквідації. Якщо так, то швидше за все буде визначено правонаступника і цей новий орган буде продовжувати роботу і прийме на себе зобов’язання колишнього органу, – зауважують експерти.

Що стосується компенсації за будь-якої програної у суді справи, то потрібно розуміти наступне: Держгеокадастр – це державний орган. І якщо суд стягує певні кошти із держоргану, то фактично гроші стягують із держави, приміром, лише у Вінниці та Вінницькій області щороку у судах розглядають десятки справ щодо стягнення компенсацій із державного органу.

Органи Держказначейства будуть виконувати це рішення суду за рахунок державного або місцевого бюджету. Відповідно, навіть у разі ліквідації Держгеокадастру це не скасовує рішення судів, – додають юристи.

Кабміном було прийнято постанову № 1118 “Питання функціонування територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру”.

Згідно із цим документом як юридичні особи публічного права будуть ліквідовані територіальні органи Держгеокадастру, і як структурні підрозділи апарату створюються територіальні органи відомства.

Проте, що буде із вже винесеними раніше судовими рішеннями, – відповідь на питання криється у самій Постанові КМУ №1118 від 16.11.2020 року.

Так, згідно з абз. 2 пункту 3 цієї постанови правонаступником майна, прав та обов’язків територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру, які ліквідуються згідно з пунктом 1 цієї постанови, є Державна служба з питань геодезії, картографії та кадастру.

Тобто, рішення судів, винесені проти територіальних органів, буде виконувати Державна служба з питань геодезії, картографії та кадастру, – пояснив юристи

Але це станеться виключно після того, як будуть створені структурні підрозділи. Оскільки, відповідно до постанови територіальні органи Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру, які ліквідуються згідно з пунктом 1 цієї постанови, продовжують здійснювати свої повноваження і функції до утворення структурних підрозділів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру відповідно до пункту 2 цією постановою.

Кожен із діючих в Україні процесуальних кодексів (ЦПК, ГПК, КАСУ) передбачає процедуру заміни відповідача у справі його правонаступником.

Якщо за станом на зараз рішення суду, де скажімо, боржником є ​​територіальний орган знаходиться на стадії виконання, то теж нічого робити не потрібно. Але якщо структурний підрозділ буде створено, а рішення залишиться невиконаним, то необхідно у судовому порядку за заявою замінити сторону (боржника) його правонаступником – Державною службою з питань геодезії, картографії та кадастру, – зауважують експерти.

Відтак, подібна реорганізація об’єктивно може затягнути процес виконання рішення, винесеного проти територіальних органів Геокадастру, у тому числі пригальмує процес стягнення коштів. Та, у результаті, відповідальність за територіальні органи нестиме Державна служба з питань геодезії, картографії та кадастру, наголошують фахівці.

Додавайтеся до Facebook та Telegram: